Ten mroczny film nikogo nie pozostawi obojętnym: przypomina, że panująca na świecie niesprawiedliwość, niektórych z góry skazuje ma smutne życie

To, że niektórych problemów nie widać, nie oznacza, że ich nie ma.

Świat jest niesprawiedliwy i zawsze zdawał się taki być. Choć ludzie powinni być sobie równi i mieć takie same szanse na osiągnięcie szczęścia i dobrobytu, to niestety tak nie jest. Wszystko zdaje się bowiem zależeć od tego, pod jaką szerokością geograficzną ktoś się urodził i w jakiej rodzinie.

Dzieci z biednych rodzin mają bardzo utrudniony start w życie, szczególnie w państwach rozwijających się, gdzie prawa dziecka nie są zbyt respektowane. Najmłodsi z takich rejonów, często są zmuszani do rezygnacji edukacji na rzecz pracy zarobkowej, ponieważ rodzice nie są wstanie wyżywić wszystkich członków rodziny.

Chodzenie do szkoły to największa szansa dziecka na dobrą przyszłość. Tylko dobrze wyedukowane społeczeństwo może rozwijać się dynamicznie, sprawnie i harmonijnie. Państwa, w których dzieci powszechnie zmuszane są do pracy, niejako strzelają sobie w kolano, gdyż pozbawiają się w przyszłości inteligentnych i wykwalifikowanych obywateli, mogących odpowiadać za rozwój państwa.

Stare powiedzenie mówi, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. To prawda, bo jeśli człowiek w młodości nie przyswoi sobie pewnej wiedzy, postaw i wartości, to już nigdy w pełni nie nadrobi tych braków. Dlatego każde dziecko na świecie musi mieć swoją szansę rozwoju, a odbieranie mu możliwości chodzenia do szkoły jest okrutne.

„Dzieci powinny mieć w ręku długopisy, a nie narzędzia!” – to słowa Iqbala Masiha, pakistańskiego chłopca, który od 4 roku życia był zmuszony  do niewolniczej pracy w fabryce, a jego historia stała się symbolem wykorzystywania dzieci do pracy. Iqbalowi udało się odmienić swój los, ale takich skrzywdzonych dzieci jak on jest znacznie więcej i tylko nie licznym z nich udaje się wyrwać z kieratu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com, youtube.com

Reply