Przywileje i prawa Królowej Elżbiety II. Który z nich jest najdziwniejszy?

Bycie królową to skomplikowana sprawa.

Królowe i księżniczki, o których czytamy w bajkach, mają cudowne życie. Żyją w luksusie, a każde ich życzenie natychmiast staje się rozkazem. Czy w rzeczywistości życie królowej jest takie proste? Niestety nie, ale i tak współczesne władczynie cieszą się niemałą ilością przywilejów, które zazwyczaj są historyczną spuścizną.

 

Najsłynniejszą kobietą sprawującą królewski urząd jest monarchini z Wielkiej Brytanii, czyli Królowa Elżbieta II, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon. Elżbieta została koronowana koronowana 2 czerwca 1953 i od tego czasu nieprzerwanie zasiada na tronie.

Bycie władcą to wyjątkowe zadanie, dlatego osoby o godności króla lub królowej dysponują szeregiem praw i przywilejów, które z jednej strony mogą im ułatwić życie, a z drugiej pokazać, że stoją ponad wszystkim.

Najciekawsze przywileje i prawa Królowej Elżbiety II

 

1. Jest właścicielką delfinów i wielorybów

O miłości Elżbiety II do psów wiedzą wszyscy, ale królowa formalnie posiada wszystkie łabędzie w Tamizie, a także jest właścicielką delfinów, wielorybów i jesiotrów, które pływają w wodach brytyjskich.

2. Nie można jej aresztować

Elżbieta II lub jakikolwiek inny członek rodziny królewskiej, nigdy nie może być aresztowany ani ścigany.

 

3. Może podróżować bez paszportu

Podczas gdy jej krewni nadal potrzebują tego dokumentu, Elżbieta II nie musi nosić paszportu przy przekraczaniu granicy. Technicznie, wszystkie paszporty są wydawane w Anglii przez królową, więc bezsensownym jest, by wydawała go sama sobie.

4. Ma swój prywatny bankomat

Istnieje osobista maszyna do wypłaty gotówki w piwnicy Pałacu Buckingham. Dostarczono ją królowej z jednego z najbardziej prestiżowych i szanowanych brytyjskich banków.

 

5. Nie musi płacić podatków

Formalnie królowa Anglii nie musi płacić podatków, lecz dobrowolnie płaci je od 1992 roku.

6. Jest głową kościoła

Oprócz bycia Królową, Elżbieta II jest także Najwyższym Namiestnikiem Kościoła Anglii. W przypadku nawrócenia się na inną wiarę, królowa straci ten tytuł.

 

7. Może prowadzić bez prawa jazdy

Elżbieta II jest jedynym obywatelem brytyjskim, który może prowadzić samochód bez prawa jazdy. Królowa realnie nauczyła się jeździć autem podczas II Wojny Światowej, kiedy pracowała w ambulansie pierwszej pomocy dla Pomocniczej Służby Terytorialnej.

8. Ma własnego poetę

To honorowe stanowisko zajmuje obecnie Carol Ann Duffy. Chociaż rola ta nie wiąże się z żadnymi konkretnymi obowiązkami, oczekuje się, że poeta będzie pisał o ważnych krajowych okazjach.

 

9. Świętuje urodziny dwa razy w roku

Ta niesamowita tradycja została po raz pierwszy wprowadzona na początku XX wieku przez króla Edwarda VII, urodzonego w zimnej i deszczowej jesieni, który nie chciał organizować festiwali przy tak złej pogodzie. Od tego czasu urodziny monarchy stały się świętem narodowym w czerwcu. Tak więc Elżbieta II zwykle spędza swoje prawdziwe urodziny (21 kwietnia) z najbliższą rodziną, a podczas czerwcowych poświeca się państwowym uroczystościom.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : fabiosa.com

Reply