Nigdy nie włączaj klimatyzacji tuż po wejściu do auta!

Żar lejący się z nieba potrafi być męczący, dlatego ludzie szukają sposobów na to, by się ochłodzić, a jednym z nich jest spędzanie czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych. Choć klimatyzacja w upały bywa zbawieniem, to jej używanie może być niebezpieczne.

Samochody z klimatyzacją już dawno przestały być luksusem, więc coraz więcej Polaków ma auta wyposażone w ten praktyczny system chłodzący. Większość kierowców, kiedy wsiada do rozgrzanego do czerwoności pojazdu, niemalże od razu włącza klimatyzację, chcąc by jak najszybciej zaczął panować wokół przyjemny chłód. Niestety jest to błąd. Dlaczego zbyt szybkie uruchomienie klimatyzacji w samochodzie jest szkodliwe dla zdrowia? Odpowiedź znajdziecie poniżej.


car-pas


Wewnątrz samochodu unosi się m.in. taka substancja jak benzen. To organiczny związek chemiczny, używany m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, którymi auta są przecież wypełnione. W zaparkowanym w cieniu pojeździe do powietrza zostaje uwolnionych około 400-800 mg pary benzenu, ale już w wozie pozostawionym w słońcu (przy temp. na zewnątrz minimum 16 stopni Celsjusza) odnotowuje się wartości rzędu nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotne więcej, niż dopuszcza norma.

Powietrze znajdujące się w układzie klimatyzacyjnym bogate jest w toksyczną substancje – benzen

car-1


Benzen to substancja szkodliwa dla człowieka, dlatego aby ograniczyć jej wdychanie, nie wolno włączać klimatyzacji tuż po wejściu do samochodu. Układ klimatyzacji jest zbudowany z tworzywa sztucznego, a uwalniające się z niego opary, wpierw wtłaczane są do wnętrza auta i trzeba je dobrze wywietrzyć, zanim udamy się podróż, chociażby na krótką przejażdżkę po mieście. Chcąc bezpiecznie korzystać z klimy należy odpalić pojazd, otworzyć całkowicie szyby, włączyć klimatyzację i wyjść z auta, by powietrze w jego wnętrzu zdążyło się oczyścić.

Klima jest użytecznym wynalazkiem, ale trzeba z niego korzystać rozsądnie

car 2


Lekceważenie zasad bezpiecznego korzystania z klimatyzacji sprawia, że tysiące osób niepotrzebnie wdycha silną toksynę atakującą nerki, kości oraz wątrobę, która ma działanie rakotwórcze. Zagrożenie potęguje fakt, że benzen trudno wydalić z organizmu, więc przekażcie tą informacje dalej, ostrzegajcie wszystkich przed nieodpowiedzialnym korzystaniem z klimatyzacji i pamiętajcie, by samemu wietrzyć auto.

Pamiętajmy również o tym, aby regularnie odgrzybiać układ klimatyzacji i wymieniać niezbędne filtry.

Przed wyjazdem pozwólmy naszej klimatyzacji popracować przynajmniej przez 2 minuty, by wydmuchała z układu całe toksyczne powietrze

car-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply