W tej krainie czarów wszystko jest możliwe! W Teksasie otworzono Morgan’s Wonderland pierwszy na świecie park wodny dla niepełnosprawnych. Najwięcej radości mają z niego dzieci!

Latem każdy z nas powinien znaleźć choćby tydzień na nacieszenie się słońcem i zapomnienie trudach dnia codziennego.

Warto wyjechać wtedy nad wodę, wypocząć, dać się ponieść przygodzie. Poszukujący ochłody i odpoczynku nie mając możliwości udać się nad morze, rzekę, czy jezioro bardzo często wybierają parki wodne. Przyjeżdżają do nich całymi rodzinami, licząc na odpoczynek dla siebie i rozrywkę dla dzieci.

Nic więc dziwnego, że w trakcie wakacji, czy urlopów aquaparki przeżywają oblężenie. Są jednak tacy, którzy mimo szczerych chęci nie mogą skorzystać z atrakcji parków wodnych. Przykuci do wózków, muszą pogodzić się z tym, że nie zjadą żadną rurą czy wodną zjeżdżalnią, nie wskoczą do basenu, nie popluskają się w tryskającej zewsząd wodzie.

Niemile widziani są również z wadami rozwojowymi, czy niepełnosprawnością intelektualną, Zespołem Downa, autyzmem, Zespołem Aspergera i innymi, mniejszymi lub większymi niepełnosprawnościami. Nad takimi ludźmi trudno bowiem zapanować, a ich zachowania mogą znacznie różnić się od tych powszechnie akceptowanych.

Ubogie są zwykle również możliwości techniczne aquaparków. Brak im odpowiedniej infrastruktury, a w obliczu marginalizowania problemów ludzi z niepełnosprawnościami również zaangażowania i chęci pomocy.

Nieciekawa sytuacja niepełnosprawnych powoli zaczyna się jednak zmieniać. Ich problemy zaczęli dostrzegać nawet Amerykanie. To w Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy na świecie park wodny w pełni przystosowany dla ludzi nie w pełni sprawnych! W tym przypadku jedna jaskółka może sprawić, że nadejdzie wiosna, zainteresowanie aquaparkiem jest bowiem tak olbrzymie, że przekroczyło najśmielsze oczekiwania jego założycieli!

Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o Krainie Czarów, która spełnia najskrytsze marzenia tych najmniejszych, którzy nawet nie śmieli wypowiedzieć ich na głos.

pełnosprawne dzieci i dorośli mogą skorzystać ze wszystkich atrakcji parku wodnego Morgan’s Inspiration Island w teksańskim San Antonio. To miejsce wymyślono i zaprojektowano specjalnie dla nich. Na maluchy i trochę większych czekają tam fontanny, baseny i karuzele. Wszystko po to, by dać tym, którzy do tej pory czuli się odrzuceni namiastkę tego, z czego korzystają ludzie wolni od wózków, kul, wszelkich blokad i ograniczeń.

Naszym celem jest zapewnienie niepełnosprawnym bezpiecznego, wygodnego, niezbyt zatłoczonego miejsca, które stanie się ostoją wszystkich tych, którzy nigdzie nie pasują – mówi założyciel parku Gordon Hartman.

W celu zapewnienia (zwłaszcza dzieciom) odpowiedniej opieki parku zatrudniono zespół lekarzy, nauczycieli, terapeutów i opiekunów. Park oferuje identyfikowalne bransoletki, które pozwalają rodzicom szynko zlokalizować swoje dzieci, a także zapewnia PneuChairs, zasilane powietrzem, wodoodporne wózki inwalidzkie, które rodziny mogą wypożyczyć całkiem za darmo.

Każda część parku jest przystosowana dla wózków inwalidzkich i dzieci ze specjalnymi potrzebami. Ta Kraina Czarów to naprawdę miejsce, w którym jest możliwe, cudowny wodny świat, w którego otoczeni nawet ci na co dzień pochmurni i smutni, stają się weseli i energiczni.

Nie widać tu różnic, a jedynie podobieństwa, w końcu uśmiech dziecka niepełnosprawnego i w pełni zdrowego nie różni się zupełnie niczym. Szczery i piękny, gdy zakwita na twarzy, sprawia, że na sercu robi się cieplej, a w oczach pojawiają iskierki.

Oby więcej takich inicjatyw! 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : boredpanda.com

Reply