Zastanawialiście się kiedyś, czemu budzicie się w środku nocy niezdolni, by się poruszyć? Znamy rozwiązanie tej zagadki ludzkiego ciała

W trakcie sennego paraliżu wiele osób odczuwa obok siebie czyjąś obecność. Takie dziwne poczucie czającego się gdzieś zagrożenia, bycia obserwowanym przez naukowców tłumaczone jest depresją lub smutkiem. Co zaskakujące istnieje kilka rodzajów sennego paraliżu. Różnią się od siebie rodzajem doświadczeń, odczuć i halucynacji doświadczanych w trakcie krótkich stanów otępienia. Pierwszy z wyróżnianych typów paraliżu to tzw. inkubus.

1. Przychodzi inkubus

Inkubus, kojarzony jest ze złym demonem, który siada na piersi (w mitologii kobiet, mężczyzn nawiedzał sukub) i zniewala swoją ofiarę. W somnologii oznacza jednak silny nacisk na piersi, niepozwalający oddychać tym, którzy go doświadczają. Jak podają naukowcy to silne, nieprzyjemne odczucie spowodowane jest stanami lękowymi.

2. Zjawia się intruz

Znacie to uczucie, kiedy w nocy, gdy nie śpicie, zaczynacie odczuwać irracjonalny strach? Wtedy już najmniejszy szmer sprawia, że zaczynacie czuć się obserwowani. Wtedy właśnie zjawia się intruz. Ten paraliż senny objawia się odczuwaniem czyjejś obecności oraz halucynacjami wzrokowymi i słuchowymi.

ong>3. Odlatujecie

Ostatnim z wyróżnianych rodzajów sennego paraliżu jest nagłe poczucie lekkości. Odczuwane lewitowanie i unoszenie się nad łóżkiem jest dosyć częste. To inna forma paraliżu sennego, doświadczana, gdy osoba jeszcze w pełni się nie wybudziła i znajduje się w półśnie.

O dziwo istnieje również pewna metoda, by te dziwne zaburzenia snu zredukować i całkowicie się ich pozbyć. Wystarczy, zamiast na wznak położyć się na boku. Według naukowców w tej właśnie pozycji paraliż senny występuje najrzadziej.

A wy, doświadczyliście kiedyś podobnych zaburzeń snu? Jak się objawiły? Podzielcie się swymi doświadczeniami w komentarzach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com

Reply