70 proc. osób patrzących na ten GIF słyszy dziwny dźwięk. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

Czy słyszeliście może o tzw. efekcie McGurka?

Zjawisko to zostało szczegółowo opisane w 1976 roku przez Harry’ego McGurka i Johna MacDonalda. Dwójka badaczy zamieściła wówczas swój artykuł pt. „Słysząc usta i widząc głos” w jednym z popularnych czasopism naukowych. McDonald i McGurka na poważnie zajęli się fenomenem przenikania się zmysłów. Wyjaśnili, że ludzki mózg odbiera i kojarzy dużo więcej sygnałów z otoczenia, niż nam się wydaje, a do znanych zjawisk, dopasowuje pasujące dźwięki.

W efekcie powstaje silna iluzja, za sprawą której słyszymy dźwięki, których nie ma i widzimy obrazy, które nie istnieją. To wrażenie niezwykle silne, któremu w łatwy sposób ulegamy. Co ciekawe ludzie z dysleksją, chorzy na autyzm, czy z zaburzeniami Alzheimera iluzji ulegają w mniejszym stopniu, bądź wcale. To ważne, w kontekście tego, że poprzez odbiór pojedynczego GIF-a, można sprawdzić, czy z naszymi zmysłami wszystko w porządku.

Ruchomy obrazek powstał w 2008 r., ale furorę w sieci zrobił parę dni temu. Na swoje twitterowe konto wrzuciła go Lisa DeBruine, psycholog z Glasgow. Do GIF-a dołączyła wyzywające pytanie: Czy patrząc na ten GIF słyszysz jakiś dźwięk? Oczywiście GIF nie zawierał żadnego dźwięku. Co zastanawiające, przytłaczająca większość ludzi biorących udział w ankiecie, stwierdziła jednak, że słyszy dudnienie. 20 proc. ankietowanych orzekło, że nie słyszało nic, a reszta wzięła udział w badaniu tylko po to, by poznać jej wyniki. A Ty?

Jeśli słyszałeś, jak słup z głuchym dudnieniem uderza o ziemię, to jesteś w grupie ponad 22 tys. osób, którzy mieli podobne wrażenia słuchowe. Doświadczenie to jest tylko jednym z dowodów na istnienie tzw. efektu McGurka. Więcej iluzji związanych ze zmysłem słuchu znajdziesz w poniższym filmiku. Najciekawsza jest ta z kulką i schodami (2:09).

Sprawdź, jak słucha Twój mózg.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : youtube.com, rgj.com

Reply