9 faktów z psychologii, które sprawią, że będziesz rozczarowany ludźmi

4. Wolimy nie myśleć

Timothy Wilson z University of Virginia postanowił zbadać, jak myślą ludzie. Do swoich testów wybrał chętnych w wieku od 18 do 77 lat. Kazał im usiąść w pustym pokoju bez żadnych dodatkowych bodźców i rozpraszaczy (gazet, telefonów itd.) i tylko myśleć przez 6 do 15 minut. Większość czuła się niekomfortowo z własnymi myślami. Jedna trzecia oszukiwała, zaglądając w komórki. Aby przetrwać z samym sobą 67% mężczyzn i 25% kobiet postanowiło łagodnie porazić się prądem. Okazało się, że wolimy robić wszystko, byle tylko nie myśleć. 

5. Efekt jeziora Wobegon

Nasza irracjonalność i dogmatyzm nie mogłyby być tak złymi cechami, gdyby skromność je zharmonizowała. Ale większość z nas zbyt wysoko ocenia nasze umiejętności oraz cechy, takie jak: prowadzenie pojazdu, inteligencja i atrakcyjność. Istnieje zjawisko nazywane „efektem jeziora Wobegon” (efekt ponadprzeciętności) na cześć fikcyjnego miasta, w którym „wszystkie kobiety są silne, wszyscy mężczyźni są piękni, wszystkie dzieci utalentowany ”. Jak na ironię, najmniej wykwalifikowani z nas są najbardziej pewni siebie („Efekt Dunninga-Kruegera”).

6. Jesteśmy hipokrytami

Uważaj na tych, którzy najgłośniej potępiają moralne wady innych – istnieje możliwość, że kaznodzieje moralni nie są lepsi, ale łatwiej odnoszą się do swoich przewinień. W jednym badaniu naukowcy odkryli, że ludzie oceniają zachowania samolubne o wiele mniej uczciwie, jeśli popełniane są przez inną osobę.

Asymetria aktora-obserwatora to stare badanie, które częściowo tłumaczy naszą tendencję do przypisywania złych czynów innym ludziom: na przykład niewierności naszemu partnerowi. Zgodnie z teorią jesteśmy przyzwyczajeni do osądzania innych według standardów, według których nie oceniamy samych siebie. Badania pokazują, że potępiamy te same przypadki niegrzeczności znacznie chętniej, jeśli są one popełniane przez nieznajomych niż przez naszych przyjaciół lub nas samych.

Przejdź na następną stronę po więcej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply