Ciekawostki z życia polskich noblistów, jakich nie znałeś. Gdyby pisano o tym w podręcznikach, każdy z pewnością, by po nie sięgał

Polska może poszczycić się noblistami, którzy mieli realny wpływ na naukę oraz pokazują, jak piękny jest język polski.

Nagroda Nobla to prestiż i sława na całym świecie, potwierdzenie, że dokonanie są ważne nie tylko w kraju, z którego się pochodzi, ale też i w innych. Wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństwa  jest przyznawane od 1901 roku i cieszy się wielkim poważaniem. Choć bywa, że laureaci i motywacja, jaką kierowała się komisja przyznając nagrodę, nie przez wszystkich jest akceptowana.

Poza medalem i dyplomem laureat otrzymuje wsparcie finansowe na dalsze badania. Nagroda przyznawana jest w 6 dziedzinach: fizyki, chemii, fizjologi lub medycyny, literatury; przyznawana jest też Pokojowa Nagroda Nobla oraz od 1968 r. nagroda w dziedzinie ekonomii. Polacy także są w gronie honorowanych tą prestiżową nagrodą. Wybór kandydatów jest czasochłonny i nie tyle skomplikowany,  ile wieloetapowy dlatego powinniśmy być dumni, że wśród noblistów można spotkać wielu Polaków.

Co więcej, mało kto wie, że prócz tych najsłynniejszych Polaków, jest też wielu laureatów polskiego pochodzenia, którzy przez polską historię musieli uciekać z kraju i osiedlać się w świecie. Byli to m.im: nobliści z fizyki:  Albert Michelson (1907 r.) , Isidor Isaac Rabi (1944 r.), Georges (Jerzy) Charpak (1992 r.); fizjologia lub medycyna: Tadeusz Reichstein (1950 r.), Andrew Schally (1977 r.); chemia: Roald Hoffmann (1981 r.); Pokojowa Nagroda Nobla: Menachem Begin (1978 r.), Szimon Peres (1994 r.), Józef Rotblat (1995 r.) oraz literacka Nagroda Nobla dla Isaaca Bashevisa Singera w 1978 r. – który do 33 roku życia mieszkał w Polsce, a potem w 1935 r. uciekł do USA. W 2007 w dziedzinie ekonomii laureatem został Leonid Hurwicz, który do 19 roku życia mieszkał w Polsce.

Poznajcie niecodzienne ciekawostki z życia sławnych sześciu polskich noblistów. Nie są to suche fakty, które przeczytacie w książkach :)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply