Charlie Chaplin był kobieciarzem, który terroryzował młode kochanki. Kim była kobieta, która go usidliła?

Charlie Chaplin jest niekwestionowaną gwiazdą kina. 

Zasłynął jeszcze w czasach kina niemego, swoimi wybitnymi rolami i cudowną mimiką. Patrząc na to, jakie cudowne miał przemyślenia o życiu i jak wiele mądrości wypowiedział, mogłoby się wydawać, że był niemal święty. Prawda jednak była zupełnie inna, a komik i gwiazdor wcale nie był aniołem. W jego życiorysie jest wiele plam, a on sam potrafił być prawdziwym tyranem, zwłaszcza dla młodych żon i jeszcze młodszych kochanek. 

Pierwsza żona

Chaplin miał 4 żony i 12 dzieci. Ośmioro dzieci urodziła mu ostatnia z żon, Oona. Zanim jednak Charlie się z nią związał, na jego drodze pojawiło się wiele innych kobiet. Pierwszą żoną artysty była Mildred Harris, z którą stanął na ślubnym kobiercu w 1918 r. Niecały rok później małżeństwo przywitało na świecie syna. Norman Spencer, bo takie nadano mu imiona, zmarł trzy dni po porodzie. Aktor niespecjalnie płakał po stracie dziecka, gdyż nie chciał, by ono w ogóle pojawiło się na świecie. Namawiał 16-letnią wówczas żonę na aborcję.

Ślubu nie wziął zresztą z miłości, ale ze strachu przed więzieniem. W końcu sypiał z nieletnią. Małżeństwo wytrzymało trzy lata. Był to czas nieustannych kłótni. W papierach rozwodowych pary zapisano, że Chaplin traktował żonę „w okrutny i nieludzki sposób”. Aktorka Marion Davies tak mówiła po rozprawie:

Mildred Harris z pewnością nie była święta, ale nie była też złą dziewczyną, a Charlie, niechaj Bóg mu wybaczy, naprawdę ją zniszczył”.

Mówił o niej „poszukiwaczka złota” i twierdził, że poślubiła go dla pieniędzy. Rzeczywiście kobieta zyskała na rozwodzie bagatela 800 tys. dolarów, ale większość tych pieniędzy Chaplin zapłacił jej za milczenie na temat zdrad i prześladowań. 

Druga żona

Druga żona Chaplina, Lita Grey poznała gwiazdora, gdy miała zaledwie 12 lat. Poznali się na planie filmowym, gdzie grali romantyczne sceny. Już wtedy plotkowano o nich romansie (Chaplin miał wówczas jeszcze żonę i przypomnijmy 31 lat). Cztery lata później para wzięła ślub. Lita miała wtedy 16 lat i już była w ciąży. W maju 1925 roku urodził się pierwszy syn pary – Charles Chaplin Jr., a w marcu 1926 – Sydney Chaplin. W 1927 r. para była już po rozwodzie.

Lita rodziła dzieci, docierały jednak do niej informacje o zdradach męża. Zgromadziła całe archiwum dowodowe. Nie chciała, by jej dzieci zostały z niczym. To był prawdziwy szok dla opinii publicznej. W następstwie skargi rozwodowej otrzymała od Chaplina 600 tys. dolarów – największą sumę, jaka została przyznana przez sąd do tego czasu.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply