Albert Einstein się nie mylił! Po ponad 100 latach udowodniono istnienie opisanych przez niego fal grawitacyjnych!

Albert Einstein jest jednym z najważniejszych naukowców w historii ludzkości, którego spostrzeżenia i odkrycia na zawsze zmieniły świat. Jego najsłynniejsza teza, czyli ogólna teoria względności,  zakładała m.in. występowanie fal grawitacyjnych, których istnienie udało się potwierdzić dopiero teraz.

Fale grawitacyjne są rozchodzącymi się drganiami pola grawitacyjnego, co można przyrównać do fal powstałych na wodzie po przepłynięciu statku. Fale te często są nazywane zmarszczkami czasoprzestrzeni i powstają w wyniku np. zderzania się czarnych dziur czy wybuchu słońca. Efektem ich powstania jest rozciąganie i kurczenie się przestrzeni.


Albert Einstein: najsłynniejszy fizyk świata, twórca teorii względności i autor pierwszego opisu fal grawitacyjnych.

fale-1


Sygnał, który zaobserwowali naukowcy, był krótki, ale intensywny i zgodny z założeniami ogólnej teorii względności Einsteina. Jest to pierwszy bezpośredni dowód na istnienie fal, ponieważ do tej pory wszystkie fakty tylko w sposób pośredni wskazywały, że fale grawitacyjne są rzeczywistym zjawiskiem (np. badania Russella Hulse’a i Josepha Teulora, laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki).


Odkrycie fal grawitacyjnych to kamień milowy w rozwoju fizyki.

fale-2


Istnienie fal grawitacyjnych udało się potwierdzić dzięki pracy ogromnych interferometrów laserowych, których długość ramion liczona jest w kilometrach. Dzięki swoim olbrzymim rozmiarom interferometry są niezwykle precyzyjne i pozwalają zaobserwować tak niezwykłe zjawiska, jak fale grawitacyjne.


Rozwój techniki sprawia, że możemy coraz dokładniej badać kosmos.

fale-3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : taringa.net

Reply