Określenie „ptasi móżdżek” jest bardzo krzywdzące dla ptaków, a zwłaszcza wron, bo to nader inteligentne zwierzęta!

Ludzi od zwierząt odróżnia inteligencja i zdolność myślenia abstrakcyjnego, co nie oznacza, że zwierzęta w ogóle nie potrafią rozwiązywać skomplikowanych problemów. Szczególnie dobrze radzą sobie w takich eksperymentach wrony, które zdają się myśleć bardzo logicznie.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale wrony są uznawane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na Ziemi. Taką opinię zawdzięczają swojej wrodzonej umiejętności rozwiązywania problemów, którą potwierdzają prowadzone przez naukowców badania. Jak się okazuje, wrony rozumieją obowiązujące prawa fizyki i potrafią zrobić z nich użytek.


wrona-pas


Naukowcy z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić, czy wrony rozumieją prawo Archimedesa, mówiące o wyporności ciał w wodzie. W tym celu napełnili menzurki płynem i umieścili w nich smakołyki dla ptaków, które pływały na powierzchni. Niestety, ilość nalanej wody była niewystarczająca, by wrona mogła dosięgnąć dzióbkiem do przysmaku. Obok menzurek pozostawiono inne przedmioty, które ptak mógł użyć, próbując dostać się do jedzenia. Wynik tego badania jest zaskakujący i stanowczo obala teorię o tym, że ptaki są mało inteligentne.

Wrony to bardzo zaradne ptaki

wrona-1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply