„Mamy ostatnią szansę, żeby coś zmienić” – ostrzega 15 tys. naukowców. Do jakiej ruiny doprowadziliśmy Ziemię, pokazują obrazki z Delhi

Przez ostatnie 25 lat konsekwentnie rujnowaliśmy naszą planetę.

Jak twierdzą wybitni naukowcy ze 184 krajów, wystarczyło ćwierć wieku, by jej stan pogorszył się katastrofalnie. Specjaliści z różnych dziedzin złożyli dokładnie 15,364 podpisy pod kolejnym „ostrzeżeniem dla ludzkości”. Poprzedni apel o opamiętanie wydano w 1992 r. Zamiast jednak wziąć sobie do serca rady ekspertów, postąpiliśmy dokładnie odwrotnie.

Jak wykazali naukowcy, nie przejęliśmy się specjalnie pierwszym niepokojącym komunikatem. 25 lat po jego wydaniu świat jest w jeszcze gorszym stanie, niż był. Mieliśmy czas, by zacząć dbać o Ziemię. Jak go spożytkowaliśmy? Zalaliśmy planetę śmieciami i zatruliśmy spalinami. Na skutek naszej działalności średnia temperatura podniosła się o 0,5 st. C, a  emisja dwutlenku węgla wzrosła o 62 proc (w porównaniu do 1992 r.).

Powycinaliśmy lasy i pozabijaliśmy zwierzęta. Liczba ludności na świecie wzrosła o dwa miliardy, podczas gdy innych ssaków oraz gadów, płazów i ryb zmniejszyła się o prawie 30 procent. Jak bardzo zniszczona jest Ziemia, najdobitniej pokazują obrazki z Delhi, stolicy Indii, gdzie ludzie żyją w nigdy nieopadającej mgle. Oddychają mieszanką spalin szkodliwą na równi z paleniem 44 papierosów dziennie!

Zobacz, w jakich warunkach żyją.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : lenta.ru, huffingtonpost.com, elitereaders.com


Reply