Jak odróżnić prawdziwy alkohol od podróbki? Zwróć uwagę na te 6 szczegółów i nie przepłacaj!

Urodziny, imieniny, wesele – jest wiele powodów do wręczania prezentów w postaci alkoholu. 

Zwykle kupujemy wtedy drogie wina, koniaki i whiskey, nie zawsze się na nich znając. Laik nie do końca wie, na co tak naprawdę wydaje pieniądze. Łatwo jest kupić kota w worku. Na rynku nie brak zaś podróbek. Podrabiane są alkohole wszelkiej maści. Kupując je, nie tylko wyrzucamy pieniądze w błoto, ale i często ryzykujemy własnym zdrowiem oraz zdrowiem naszych bliskich. Na co więc zwrócić uwagę wybierając drogi trunek?

1. Wino

Według opinii ekspertów, 20% wina, które jest dostępne na światowym rynku to fałszywki. Dotyczy to zarówno drogich, jak i tanich marek. Przy zakupie dojrzałego wina eksperci radzą wystrzegać się słynnych dat produkcji. Według ich danych większość win Bordeaux z lat 1900, 1928, 1945, 1961, 1982 i 1990 to podróbki. 

Po otwarciu butelki z winem należy zwrócić uwagę na kolor napoju. Każdy rodzaj wina ma swój własny odcień. Naturalne białe gatunki charakteryzują się „słomkowym kolorem” bez zielonych akcentów. Naturalne czerwone wina powinny mieć intensywną barwę. I w tym, i w innym przypadku, minimalny osad na dnie jest naturalny i w pełni akceptowalny. Występuje tylko w drogich winach dojrzałych i nie powinien obejmować całego dna butelki. Nawiasem mówiąc, taki osad szybko się ulatnia po zmieszaniu trunku.

Szczególną uwagę należy zwrócić na korek do wina. Musi być cały, nie kruszyć się, gdyż kruszący się i niejednolity wskazuje na złe przechowywanie wina i może wskazywać, że to podróbka. Wino nie powinno mieć też zapachu ani smaku alkoholu. Jeśli taki jest, oznacza to, ż napój jest niskiej jakości. W przypadku win słodkich istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy wino nie jest podróbką. Napełnij nim kieliszek i lekko obróć. „Prawdziwe” wino pozostawi ślady na ściankach kieliszka – tak zwane ścieżki wina.

2. Szampan

Na początek sam termin „szampan” może być używany tylko przez producentów francuskiego regionu Szampanii. Produkty z innych krajów i regionów Francji nazywane są „winami musującymi”. Jeśli masz do czynienia z alkoholem, który pochodzi z innego zakątka świata niż Szampania, a w stosunku do którego użyto nazwy „szampan”, a nie „wino musujące”, to może być pierwszy znak, że producent nie jest wobec ciebie uczciwy.

Każda butelka prawdziwego szampana musi mieć kod rejestracyjny na dole butelki. Te literki są niezwykle ważne. NM oznacza bowiem, że producent kupuje winogrona do sporządzania napoju. RM jest zaś znakiem, że producent zbiera i butelkuje wino z własnych winogron. Przeczytaj też uważnie opis produktu.

Często na etykiecie, zamiast „musującego” można znaleźć przymiotnik „gazowane”, innymi słowy, sztuczne. To znak, że do napoju sztucznie wprowadzono dwutlenek węgla pod podwyższonym ciśnieniem, aby nadać mu właściwości musujących. W takich przypadkach jest to po prostu napój alkoholowy, a nie szampan.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply