Dzieci i rodzice pokochali plastyczną masę potocznie zwaną „glutem”, ale lekarze biją na alarm, że substancja jest toksyczna!

Unia Europejska uznała boraks za środek toksyczny, gdyż przede wszystkim ma właściwości teratogennie, czyli prowadzi do uszkodzeń płodu w łonie matki. Niestety jest też drażniący w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Oczywiście nie należy go także spożywać i wdychać, ponieważ powoduje zatrucie i podrażnia drogi oddechowe. Zatrucie boraksem jest zależne od masy ciała osoby narażanej na kontakt z nim, dlatego w szczególnym niebezpieczeństwo są dzieci.

 

Odporność dzieci na szkodliwe czynniki jest niska, dlatego ich kontakt nawet z niewielką ilością boraksu, może prowadzić do silnych podrażnień skóry. Dodatkowo dzieci często wkładają palce do buzi i w ten sposób substancja może dostać się do jamy ustnej, co w skrajnych przypadkach może skończyć się jej poparzeniem. Jego połknięcie wywoła zaś bóle żołądka, nudności i torsje.

Doktor Richard Uluski i doktor Robin Jacobson ostrzegają rodziców, by nie lekceważyli wpływu boraksu na dzieci i nie używali go do produkcji mas plastycznych. Dodatkowo zaznaczają, że jego szkodliwość może podnieść połączenie go z innymi związkami chemicznymi, zawartymi w klejach, również tych szkolnych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : viral4real.com, lomhel.com, wikipedia.org

Reply