Na czarno-białych zdjęciach nie widać tego, jak barwne było życie Fridy Kahlo. Ducha ikony w pełni oddają kolorowe fotografie, których jest raptem kilka

Frida Kahlo była niezwykła kobietą. Zapamiętana przez wielu, jako barwny paw, pod feerią barw, którą się otaczała, ukrywała ogromny ból, którego doświadczyła w życiu.

Frida Kahlo urodziła się w 1907 r. w Cayoacán, w odradzającym się z kolan Meksyku. Była nie niesamowitą malarką i portrecistką, która patrząc na człowieka, potrafiła wyciągnąć na wierzch jego duszę i to ja odmalować na obrazie. Ludzie zapamiętali ją jako kobietę silną i bezkompromisową.

Niezależna i niezwykle barwna, ubrana w kolorowe rozłożyste spódnice, z nieodłączną czerwoną szminką na ustach, masywną biżuteria i kwiatami w bujnych kruczoczarnych włosach, stanowiła ikonę stylu. Dzięki swojemu zdecydowaniu, które sprawiło, że przetarła ścieżki wielu kobietom, które bały się chwycić za pędzel i charyzmie, stała się symbolem rozkwitającego feminizmu.

Mało kto, pod jej szczególnym, kolorowym wyglądem dostrzegał jej prawdziwą naturę, kobiety ciepłej, mądrej, spragnionej rodziny i prawdziwego domu. Niewielu udało się ujrzeć w jej hardym spojrzeniu, ból, który sprytnie maskowała.

Jej życie i smutną historię w równym stopniu pokazują słowa, co obrazy. Tych kilka barwnych fotografii Nickolasa Muray’a to jedyne kolorowe zdjęcia, które kiedykolwiek udało się jej zrobić. Tymczasem mówią o niej więcej, niż wszystkie czarno białe fotografie i przejaskrawione autoportrety.

Przejdź na następną stronę, zobacz je i odkryj smutną i niesprawiedliwą historię, która się za nimi kryje.

ida przeszła w swoim życiu wiele i doświadczyła okrutnego bólu. W wieku zaledwie 6 lat zachorowała na polio, co sprawiło, że jej prawa noga była znacznie chudsza niż lewa. W dorosłym życiu nauczyła się maskować tę niedoskonałość pod długimi rozkloszowanymi spódnicami, które nosiła wbrew panującym wówczas modom. Przypuszcza się, że Frida mogła posiadać również wadę wrodzoną w postaci rozszczepu kręgosłupa przejawiającego się m.in. deformacją kręgosłupa i dolnych kończyn.

Była kobietą niezwykle rodzinną, kruchą i eteryczną. Jej największym marzeniem było posiadanie dzieci. Los doświadczył ja jednak niezwykle okrutnie i skutecznie uniemożliwił spełnienie największego pragnienia. W wieku zaledwie 22 lat młodziutka, obiecująca malarka wsiadła do tramwaju, który w tragicznej katastrofie zderzył się z autobusem. Frida wyszła z katastrofy właściwie w kawałkach. Z połamanym żebrami, nogą, obojczykiem i miednicą, uszkodzonym kręgosłupem i zmasakrowaną nogą oraz stopą trafiła do szpitala, gdzie długie miesiące spędziła w gipsowym odlewie, uruchamiającym ciało.

j podbrzusze przebił metalowy pręt, co jak potem stwierdzono uniemożliwiło jej donoszenie ciąży. Była w niej trzy razy, trzy razy też poroniła. Przeszła 35 operacji. Niezliczone ilości razy leżała w szpitalu, chodziła w kołnierzach ortopedycznych, czy gipsie. Mimo wypadku stanęła na nogi, choć wieszczono jej wózek inwalidzki. Pokonywała ból każdego dnia, chodząc, tańcząc, śmiejąc się i malując, zupełnie jak przed nim.

Była silna i waleczna, sama jednak nie czuła się bohaterką. Swoje cierpienie zamiatała pod dywan, twierdziła, że jej nie uszlachetnia i chętnie oddałaby je komuś, kto dzięki temu poczuje się świętszy. – Próbowałam topić ból w alkoholu, ale skurwiel nauczył się pływać – mawiała. Przez niespełnione marzenie o dziecku, rozleciało się jej małżeństwo, a miłości szukała zarówno w ramionach innych mężczyzn, jak i kobiet. Jednym z tych mężczyzn był Nickolas Muray, zdolny fotograf, który wykonał jedyne zdjęcia Fridy w kolorze, które w pełni oddały jej bogaty, barwny i piękny wizerunek.

Zdjęcia, które powstały w ciągu 10 lat przyjaźni i romantycznej relacji są dowodem na to, że jak mawiał Muray w fotografii liczy się nie tylko ładny kadr, ale więź, która fotografa i jego muzę. Szczere, pełne ciepła spojrzenie Fridy sprawia, że wierzymy, że zdjęcia nie są pozowane. To owoc intymnej relacji, którą podglądając można poczuć się jak złodziej.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : mymodernmet.com, wikipedia.org

Reply