Po 124 latach w Indonezji znów zaczynają przychodzić na świat nosorożce sumatrzańskie. Czy uda się ocalić ten ginący gatunek?


Nowo narodzony nosorożec jest płci męskiej i jak zapewniają pracownicy rezerwatu, on i jego matka czują się bardzo dobrze. Jego ojcem jest 15-letni Andalas, który był pierwszym nosorożcem sumatrzańskim urodzonym w niewoli. Reprodukcja tych zwierząt w niewoli jest trudna, bo to samotniki, ale jak widać jest możliwa.

Dorosłe nosorożce sumatrzańskie osiągają wagę między 800 a 1000 kilogramów

sumatran-rhinoceros-1


Ratu mieszka w rezerwacie Rhino Sanctuary na terenie Parku Narodowego Way Kambas. Jej nowy potomek zwiększył populację swego gatunku aż o 1% procent, co pokazuje, jak cenne jest życie każdego nosorożca i narodziny kolejnego. Dyrektorka Fundacji Rhino Dr Susie Ellis jest przekonania, że ich opieka pomoże jeszcze niejednej samicy wydać na świat potomstwo, co pozwoli odbudować gatunek.

To człowiek wyniszczył populację nosorożców i to człowiek musi ją odbudować

sumatran-rhinoceros-6


Przykład nosorożca sumatrzańskiego pokazuje, jak niszczące potrafi być zachowanie człowieka. Gdyby nie masowe polowania i handel rogami, ten gatunek z pewnością nie byłby na skraju wymarcia. W Polsce skrajnie zagrożonymi gatunkami zwierząt są m.in.: głuszec zwyczajny, kozica tatrzańska, sokół wędrowny czy  wąż Eskulapa.

Każde zwierze pełni jakąś rolę w ekosystemie, więc jego wyginięcie będzie miało swoje konsekwencje

sumatran-rhinoceros-9


Czy młody nosorożec nie jest słodki?

sumatran-rhinoceros-7


Mama i synek

sumatran-rhinoceros-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : wimp.com

Reply