Europejscy architekci zaprojektowali wieżę pozyskującą wodę z powietrza, która może rozwiązać problem suszy na świecie


Warka Water można określić wieżą ciśnień o siatkowej strukturze. Zaletą jej konstrukcji jest to, że szkielet można budować z opcjonalnych materiałów, np. jeśli niedostępny jest bambus, to można go zastąpić trzciną rattanu, która równie dobrze się sprawdzi. W ten sposób wynalazek można zastosować w wielu miejscach i dostosować go do lokalnych realiów.

Plecioną strukturę można wykonać na różnych materiałów naturalnego pochodzenia

warka-water-tower-7


Całkowita waga pięcioelementowej konstrukcji Warka Water Tower to około 60 kilogramów. Można ją postawić w zaledwie 4 osoby bez specjalistycznych narzędzi, przez co jest łatwa do zbudowania przez mieszkańców wiosek. W Etiopii wieża porównywana jest do drzewa figowego, symbolu płodności i wspaniałomyślności.

Konstrukcję wieży stabilizują liny

warka-water-tower-4


Twórcy Warka Water Tower przedstawiając swój projekt zdradzili tajemnicę, skąd wziął się pomysł na taką konstrukcje. Inspiracją dla architektów był mały chrząszcz żyjący na pustyni Namib. Owad ten posiada skrzydła o właściwościach hydrofilowych, przez co gromadzi i łączy cząsteczki wody, które nielicznie unoszą się w pustynnym powietrzu. Zgromadzona w ten sposób woda zapewnia mu przetrwanie.

Inspiracją do powstania Warka Water Tower były wyjątkowe możliwości pustynnego chrząszcza

warka-water-tower-5


Warka Water Tower to wynalazek, który znacznie może się przyczynić do ograniczenia problemu niedoboru wody pitnej na świecie. Po pierwsze wieżę można wybudować na terenach, gdzie wybudowanie studni jest niemożliwe. Po drugie konstrukcja potrafi kondensować wodę nawet w rejonach, gdzie suchość powietrza jest duża, a po trzecie koszty budowy są dość niskie, około 500 dolarów.

Włókna materiału wewnątrz wieży wychwytują i gromadzą mikroskopijne cząsteczki wody z powietrza

warka-water-tower-2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply