Ujmująca fotografia sióstr przechodzących obok biednych dzieci. Jak tak można?

Często słyszymy, jak duchowni zachęcają do pomocy ubogim i potrzebującym.

Uczą nas, abyśmy dzielili się wszystkim, co mamy, nawet jeśli nie należymy do majętnych ludzi. Ważne jest, aby okazać bliźniemu wsparcie i miłość, w myśl przykazania „będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Kiedy widzimy zachowanie duchownych w niektórych sytuacjach, zastanawiamy się, czy sami praktykują to, co głoszą?

Jakiś czas temu to przejmujące zdjęcie zawładnęło internetem. Zrobiono je w stolicy Filipin, Manili. Przedstawia grupę sióstr zakonnych przechodzących obok śpiących na ulicy dzieci. Widać, że zakonnice nie przejmują się zbytnio ich losem. Nawet nie patrzą w kierunku dzieci. Oczywiście nieuczciwie jest oceniać siostry na podstawie jednego zdjęcia. Prawdopodobnie pomogły już wielu ludziom, gdyż niesienie dobra to jedna z ich głównych zasad, którymi kierują się w życiu, jednak kontrast zdjęcia jest uderzający i wprawił wielu internautów w osłupienie.

Jedni stoją murem za zakonnicami, inni wręcz przeciwnie. Są zgorszeni tym, że kobiety nie udzieliły dzieciom pomocy. Pewien internauta bardzo mądrze zauważył, że to nie tylko wina sióstr:

Zagrajmy w grę z winami:
– To wina mniszek. To zakonnice i nawet nie spojrzały na dzieci!
– To wina rządu! Nie zwraca uwagę na przeludnienie i tego typu problemy!
– To wina rodziców! Nadal decydują się na dzieci, mimo że nie są w stanie nakarmić tych, które już posiadają!

Zamiast obwiniać kogoś, że nie udzielił pomocy, zastanówmy się, czy my pomagamy i w jaki sposób to robimy. Dyskutowanie o tym, kogo należy obwinić, w niczym nie pomoże. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale czy musimy wzajemnie walczyć, żeby tylko udowodnić swoje racje? Na tym świecie jest zbyt wiele nienawiści. Nie dokładajmy jej więcej!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply