Ocet jabłkowy to płyn o wielu zastosowaniach: czyści, neutralizuje, wzmacnia i leczy. Poznajcie aż 15 sposobów jego użycia

Świat jest pełen sztucznych i niezdrowych dla człowieka substancji: znajdziemy je w chemii gospodarczej, w kosmetykach, a nawet w lekach. Trudno jest całkowicie wyeliminować z życia i użytku syntetyczne produkty, ale większość z nich z powodzeniem można zastąpić naturalnymi odpowiednikami, np. zamiast proszku czyszczącego można użyć octu. 

Wiele substancji występujących w przyrodzie lub powstających w wyniku zachodzenia naturalnych procesów ma właściwości, jakie ludzie starają się nadać w laboratoriach tworzonym przez siebie produktom. Czasem gra wydaje się nie warta świeczki, ponieważ naturalne substancje z powodzeniem mogą zastąpić syntetyki, gdyż ich właściwości mają szerokie zastosowanie. Jednym z takich produktów jest ocet jabłkowy: tani, łatwo dostępny płyn, który ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i naturalizujące.


ocet-pas


Ocet jabłkowy jest przydatny nie tylko podczas gotowania czy sprzątania, ale również przy rozwiązywaniu wielu innych problemów. Oto 15 zastosowań octu, które przekonają was o jego uniwersalności. 

1. Łagodzi ból gardła

Właściwości octu sprawiają, że można nim zwalczać zarazki i bakterie. Jeśli więc następnym razem będzie boleć was gardło, to wymieszajcie 1/4 filiżanki octu jabłkowego z filiżanką ciepłej wody i płuczcie gardło co godzinę.

0001_Layer-Comp-26-600x600


2. Neutralizuje zgagę

Występowanie refluksu i zgagi determinuje m.in. poziom kwasów żołądkowych. Gdy kwasu jest za mało, można wspomóc żołądek pijąc po łyżce octu jabłkowego z wodą.

0003_Layer-Comp-46-600x600


3.  Czyści zatkany nos

Ocet jabłkowy może być również stosowany przy leczeniu zakażenia zatok, ponieważ zawierając słuszne porcje witamin B i E oraz wapnia, potasu czy magnesu, łagodzi objawy zatkanych zatok i alergii. Wysoki poziom pH w occie pozytywnie wpływa na środowisko cienkich błon śluzowych i hamuje w nich rozwój bakterii. Jeśli więc dokuczają wam zatoki, zacznijcie pić kilka razy dziennie szklankę wody z łyżeczką octu (można również dla smaku dodać odrobinę miodu).

Kolejne super rady już na kolejnej stronie. 

0008_Layer-Comp-94-600x600 (1)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : littlethings.com

Reply