Potrafisz w nienaturalny sposób wyginać palce i dłonie? Niestety nie jest to oznaka wyjątkowych umiejętności, ale poważnej choroby genetycznej!

Pacjenci z zespołem Marfana najczęściej osiągają wysoki wzrost, co najmniej w granicach 180 centymetrów. Mają szczupłe i twarde kończy, lecz miękkie stawy i wiązadła, a ich palce są wyjątkowo długie. Dodatkowo cechuje ich płaskostopie, wydłużona twarz, wąskie podniebienie, wady kręgosłupa (skolioza, lordoza, kifoza) oraz kłopoty ze wzrokiem (krótkowzroczność, plamy w polu widzenia, astygmatyzm, jaskra, zaćma).

 

Osoby z zespołem Marfana mają także problemy z układem naczyniowym, sercowo-naczyniowym i pokarmowym, a także są bardziej podatne na nowotwory. Co ciekawe, intensywność występowania zaburzeń charakterystycznych dla tej choroby, jest zależna od miejsca urodzenia chorego, gdyż Azjaci rzadziej cierpią z powodu objawów zespołu Marfona niż Europejczycy. Schorzenie jest nieuleczalne, można tylko łagodzić jego objawy.

Fantazyjne wyginanie palców i dłoni wcale nie jest takim powodem do zadowolenia, jak się wielu osobom wydaje. Jeśli więc potraficie robić placami sztuczki i nienaturalnie wyginając stawy, powinniście się skonsultować z lekarzem, by orzekł, co jest przyczyną podwyższonej ruchliwości kończyn.

Na zespół Marfana cierpiało sporo znanych osób, m.in. Abraham Lincoln, Charles de Gaulle, Niccolò Paganini czy Siergiej Rachmaninow.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it, wikipedia.org

Reply