11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy „sezon” na zaginięcia właśnie się zaczął

Zagubione dzieci to temat rzeka.

Najgłośniej robi się o nich, gdy porywają je zwyrodnialcy. Właśnie dlatego ulegamy złudzeniu, że główną przyczyną zaginięć maluchów są psychiczni ludzie, którzy uprowadzają dzieci dla własnych wynaturzonych celów. To nie do końca prawda. Eksperci z najbardziej znanych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych na świecie – „Lisa Alert” przekonują, że dużo częściej dzieci gubią się przez dorosłych, którzy mają się nimi opiekować.

11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy "sezon" na zaginięcia właśnie się zaczął

Zwłaszcza na wakacjach, gdy nasze pociechy doświadczają nieskrępowanej wolności, kontaktu z przyrodą itd. łatwo stracić je z oczu. O tragedię nietrudno. W łatwy sposób można jej jednak zaradzić. Wystarczy pamiętać o tych 11 kwestiach.

Dlaczego dzieci gubią się w centrach handlowych, parkach rozrywki i na ulicach dużych miast?

1. Dzieci mogą zniknąć za kilka minut w centrum handlowym, podczas gdy ich matki przymierzają sukienki. Za zamkniętą zasłoną nie zobaczysz, dokąd poszło dziecko. Wystarczy chwilka, by stracić je z oczu. 

2. Małe dzieci często nie nadążają za atrakcjami w tłumie lub w centrach handlowych. Rozglądają się za rodzicami. Gdy jesteśmy tyłem mogą wziąć za nas kogoś obcego i za nim pójść, albo iść za nami, stracić nas z oczu i zgubić się pośród ludzi.  

3. Rodzice często zapominają lub nie chcą, dać swoim dzieciom komórki, wtedy ich lokalizacja jest dużo trudniejsza. 

11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy "sezon" na zaginięcia właśnie się zaczął

Rady dla rodziców:

Fotografuj dzieci przed udaniem się na festyn, do wesołego miasteczka lub na jakąś inną imprezę kulturalną. 

Wybieraj jasne ubrania, dzięki temu dłużej utrzymasz z dzieckiem kontakt wzrokowy. Wyróżniające się kontrastowe ciuchy, w razie czego będą też dobrze widoczne na nagraniach z kamer. 

Przypomnij dzieciom, że jeśli się zgubią, muszą pozostać na miejscu, mogą poprosić o pomoc kobietę z dzieckiem, policjanta lub sprzedawczynię w sklepie (jeśli taki jest w okolicy). To najbezpieczniejsze opcje. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy "sezon" na zaginięcia właśnie się zaczął
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply