11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy „sezon” na zaginięcia właśnie się zaczął

Zagubione dzieci to temat rzeka.

Najgłośniej robi się o nich, gdy porywają je zwyrodnialcy. Właśnie dlatego ulegamy złudzeniu, że główną przyczyną zaginięć maluchów są psychiczni ludzie, którzy uprowadzają dzieci dla własnych wynaturzonych celów. To nie do końca prawda. Eksperci z najbardziej znanych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych na świecie – „Lisa Alert” przekonują, że dużo częściej dzieci gubią się przez dorosłych, którzy mają się nimi opiekować.

Zwłaszcza na wakacjach, gdy nasze pociechy doświadczają nieskrępowanej wolności, kontaktu z przyrodą itd. łatwo stracić je z oczu. O tragedię nietrudno. W łatwy sposób można jej jednak zaradzić. Wystarczy pamiętać o tych 11 kwestiach.

Dlaczego dzieci gubią się w centrach handlowych, parkach rozrywki i na ulicach dużych miast?

1. Dzieci mogą zniknąć za kilka minut w centrum handlowym, podczas gdy ich matki przymierzają sukienki. Za zamkniętą zasłoną nie zobaczysz, dokąd poszło dziecko. Wystarczy chwilka, by stracić je z oczu. 

2. Małe dzieci często nie nadążają za atrakcjami w tłumie lub w centrach handlowych. Rozglądają się za rodzicami. Gdy jesteśmy tyłem mogą wziąć za nas kogoś obcego i za nim pójść, albo iść za nami, stracić nas z oczu i zgubić się pośród ludzi.  

3. Rodzice często zapominają lub nie chcą, dać swoim dzieciom komórki, wtedy ich lokalizacja jest dużo trudniejsza. 

Rady dla rodziców:

Fotografuj dzieci przed udaniem się na festyn, do wesołego miasteczka lub na jakąś inną imprezę kulturalną. 

Wybieraj jasne ubrania, dzięki temu dłużej utrzymasz z dzieckiem kontakt wzrokowy. Wyróżniające się kontrastowe ciuchy, w razie czego będą też dobrze widoczne na nagraniach z kamer. 

Przypomnij dzieciom, że jeśli się zgubią, muszą pozostać na miejscu, mogą poprosić o pomoc kobietę z dzieckiem, policjanta lub sprzedawczynię w sklepie (jeśli taki jest w okolicy). To najbezpieczniejsze opcje. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply