11 powodów, przez które gubią się dzieci. Jak twierdzą ratownicy „sezon” na zaginięcia właśnie się zaczął

Rady dla rodziców:

Wyjaśnij dzieciom, że w żadnym wypadku nie powinny chodzić do lasu bez dorosłych (nawet ze starszymi kolegami).

Przed pójściem do lasu zdecydowanie włóż im do plecaków w pełni naładowany telefon, wodę, tabliczkę czekolady i gwizdek.

Ubrania dziecięce powinny być jasne: nie stracisz małych grzybiarzy z oczu wśród drzew.

Dzieci powinny wiedzieć, że jeśli się zgubią, muszą pozostać w miejscu, nie brnąć dalej w las, ewentualnie wyjść na polną drogę lub polanę, gdzie będą lepiej widoczne dla ratowników. 

Na wszelki wypadek wyjaśnij, jak zadzwonić pod numer 112. By wywołany operator nie pomyślał, że to żarty, karz dziecku się przedstawić, a jeśli się rozłączy, spróbować jeszcze raz, do skutku. 

Jakie niebezpieczeństwa czekają na dziecko nad wodą?

1. Rodzice często mają nadzieję na nadmuchiwane koła lub rękawy uchronią dziecko przez utonięciem i pozwolą m pływać niepilnowanym. Maluch może jednak łatwo wyśliznąć się z tych „urządzeń”, które trzymają go na powierzchni wody. 

2. Dorośli nie zawsze rozumieją, że dziecko idzie na dno. Dzieci topią się szybko, cicho i wcale nie tak dramatycznie, jak w filmach. Czasami ludzie dookoła nie orientują się nawet, co się dzieje. 

3. Duże dzieci i nastolatkowie mogą chcieć popisać się niezależnością: budować tratwy, pływać na kawałkach pianki, lub nurkować w nieznanych miejscach. To często kończy się tragicznie. 

Rady dla rodziców:

Dzieci w pobliżu wody powinny być nadzorowane co minutę przez dorosłych.

Zawsze przypominaj synom i córkom o niebezpieczeństwach związanych z wodą, zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu stawu lub odpoczywasz nad morzem. Jeśli o tym nie mówisz, atrakcyjność wodnych akwenów, może namieszać im głowie i sprawić, że stracą zdrowy rozsądek. Dorośli to robią, a co dopiero dzieci. 

Naucz dzieci pływać: w każdym razie będzie to dla nich przydatne w przyszłości i zwiększy szanse pozostania przy życiu, jeśli wpadną do wody.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply