50 Noblistów poproszono, by wskazali największe zagrożenie dla ludzkości. Oto wizja końca świata według jego najtęższych umysłów

Miłośnicy czarnego humoru mawiają, że koniec świata to ich ulubione święto ruchome.

Tylko ludzie urodzeni w latach 90. przeżyli ich co najmniej 10. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Apokalipsa już dawno przestała przerażać. Zapomnieliśmy, że wokół pełno jest zagrożeń, a świat nie będzie trwał wiecznie. O bolączkach i problemach naszych czasów mówimy często, zwykle jest to jednak tylko „czcze gadanie”.

Sama dyskusja bez działania, nie zmienia nic. Jest bezowocna. Końce świata zamydlają tylko ludziom oczy. Apokaliptyczne wizje, kreślone przez kolejnych wieszczy, proroków i pseudonaukowców są ekscytujące, ale i śmieszne. Traktujemy je jak następną ciekawostkę, bezpieczny temat do rozmowy w towarzystwie.

Gdyby jednak przyszło nam się (zupełnie na serio) zastanowić nad tym, co nas zabije, to co byśmy wskazali? Okazuje się, że to pytanie nie jest wcale łatwe, głupie ani zabawne. W każdym razie nobliści go za takie nie uznali. Najtęższe umysły świata pochyliły się nad nim i udzieliły odpowiedzi. Nakreślona przez nich wizja Apokalipsy przeraża bardziej niż najstraszniejsze przepowiednie. Poznaj 10 rzeczy, których ludzkość powinna bać się najbardziej.

Znajdziesz je na kolejnych stronach. 

tę, w której udział wzięło 50 noblistów z różnych dziedzin nauki przeprowadził magazyn Times Higher Education. Najtęższe umysły naszych czasów miały wskazać największe zagrożenie dla ludzkości. Najczęstsze odpowiedzi umieszczone zostały w rankingu. Wymieniano przeróżne zagrożenia i o ile pierwszej trójki na tej liście można się było domyślać, o tyle miejsce 4 dosłownie wbiło nas w fotele. Ale po kolei…

1. Wzrost liczby ludności lub degradacja środowiska (34 procent, 18 laureatów)

Nobliści uznali, że gwoździem do trumny będzie dla ludzkości wyniszczenie środowiska naturalnego i rosnąca gwałtownie liczba ludzi. Obie te rzeczy mogą równie szybko doprowadzić ziemię do ruiny i sprawić, że życie na niej powoli zgaśnie.

ong>2. Wojna nuklearna (23 procent, 12 laureatów)

Niemal w równym stopniu, co zmian klimatu i wzrostu zaludnienia, elita intelektualna naszego świata obawia się wojny. Światowej sławy naukowcy doskonale wiedzą, że przechwalanie się bronią nuklearną przez wielkie mocarstwa nie jest niczym dobrym. Może stanowić zapowiedź wojny, która dla świata byłaby prawdziwą katastrofą. Gdyby Rosja, Stany Zjednoczone, czy Korea Północna odpaliły swe arsenały wizja Apokalipsy w jednej chwili stałaby się faktem.

3. Choroba zakaźna oporna na leki (8 procent, 4 laureatów)

Nowa choroba może pojawić się w każdej chwili i właściwie znikąd. To realne zagrożenie, które jest zdolne w szybkim tempie zdziesiątkować ludzkość. Czarna Śmierć dla przykładu zabiła od 30 do 60 procent populacji czternastowiecznej Europy. Ten scenariusz mógłby się powtórzyć w przypadku nowej choroby, zwłaszcza lekoopornej.

ong>4. Egoizm, nieuczciwość i upadek moralny (8 procent, 4 laureatów)

8 procent noblistów jest przekonanych, że zabiją nas nasze własne wady! Według nich największymi chorobami, które powoli, ale sukcesywnie zatruwają ludzkość jest egoizm, nieuczciwość i utrata moralności. Poczucie moralnego obowiązku i empatii są jedynymi cechami, które odróżniają nas od zwierząt, kiedy do reszty je utracimy z naszego świata zostanie tylko popiół.

5. Głupota i ignorancja światowych przywódców (6 procent, 3 laureatów)

W tym punkcie moglibyśmy podać wiele cech, które reprezentują liderzy wielkich mocarstw. Nobliści są jednak przekonani, że to ich głupota, ignorancja, populizm i megalomania doprowadzą ludzkość do katastrofy. Nawet nie wątpimy, że „tęgie głowy” mają w tym wypadku świętą rację, a prezydenci są bardziej zajęci toczeniem prywatnych wojenek niż prawdziwymi problemami naszego świata.

ong>6. Fundamentalizm i terroryzm (6 procent, 3 laureatów)

Żadna przesada nie jest zdrowa. Ultra religijni ludzie to zwykle fanatycy do reszty zaślepieni pewną ideą, czy wizją. Szczególnie niebezpieczne jest zwłaszcza ISIS, które zabija niewinnych ludzi, kierując się zasadą: kto nie jest z nami, jest przeciwko nam. Gdyby Państwo Islamskie dostało w swe ręce skuteczną broń, np. biologiczną, zginęłyby miliony istnień.

7. Manipulacje i tuszowanie prawdy (6 procent, 3 laureatów)

3 laureatów Nagrody Nobla jest głęboko przekonanych, że nie zabije nas wojna ani żadna choroba, ale wszechobecne kłamstwo. Ich zdaniem manipulacje w mediach i Internecie doprowadzą do tego, że przestaniemy sobie wierzyć. Nie będziemy zdolni orzec, co jest prawdą, a co nie. Doprowadzi to ludzkość do totalnego paraliżu.

ong>8. Sztuczna inteligencja (4 procent, 2 laureatów)

Wizja rodem z futurystycznych powieści science fiction? Niekoniecznie. W to, że sztuczna inteligencja pewnego dnia zwróci się przeciwko nam wierzą nie tylko pisarze i scenarzyści. Zwolennikami tej teorii są również niektórzy nobliści i tęgie umysły np. profesor Stephen Hawking, czy miliarder Elon Musk.

9. Nierówność i tzw. podwójne standardy (4 procent, 2 laureatów)

Różnica między bogatymi a biednymi rośnie. Roboty przejmują obowiązki ludzi, co sprawia, że pracownicy fizyczni są na potęgę zwalniani. Tymczasem małe elity coraz bardziej się bogacą. Nastroje społeczne są złe. Jeśli ta tendencja się utrzyma, może to doprowadzić do chaosu, zamieszek, a nawet wojny.

ong>10. Narkotyki i…Facebook ( po 2 procent, 1 laureat)

Jedna osoba uznała, że największym zagrożeniem dla ludzkości są narkotyki. Używki te stają się coraz bardziej niebezpieczne. Jest ich coraz więcej i wywołują w ludzkich organizmach co rusz to większe spustoszenie. Co ciekawe, według noblistów podobnie działają media społecznościowe, a zwłaszcza Facebook, który „zjada” nasz czas i zabija międzyludzkie relacje.

Takie są niebezpieczeństwa, które według wybitnych naukowców mogą w krótkim lub dłuższym czasie sprawić, że jako ludzkość dokonamy żywota. Chciałoby się powtórzyć za poetą: Innego końca świata nie będzie. Ciekawi nas jednak bardzo, czy wasza wizja Apokalipsy pokrywa się z tą przedstawioną w artykule.

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : thesun.co.uk, joe.co.uk

Reply