Zawsze chciała mieć rodzinę i dzieci, nie sądziła, że przekaże im gen, który sprawi dzieciom tyle bólu

Dla dzieci chcemy wszystkiego, co najlepsze jednak czasami okazuje się, że to przekazane im geny są źródłem chorób i cierpienia.

Badania genetyczne stoją na coraz wyższym poziomie. Coraz lepiej wiemy, skąd pochodzą dane choroby, dlaczego powstają. Niestety wiedza jak sobie z nimi radzić lub jak je eliminować jest na razie na niewysokim poziomie. Świat nauki pracuje intensywnie nad rozwikłaniem zagadki DNA. Może dzięki dokładnemu poznaniu zasad dziedziczenia i zmian, które powodują choroby, z czasem będzie można wyeliminować te najcięższe.

Wiedza lekarska jest ważna, jednak to w dużej mierze od decyzji rodziców zależy, czy ich dziecko urodzi się z problemami zdrowotnymi, czy nie, zwłaszcza gdy rodzice cierpią na dane choroby. Nie jest łatwo podjąć decyzję o posiadaniu dziecka, gdy wie się, że może się je obarczyć chorobą, z którą samemu boryka się całe życie.

Gemma Coles-Hassan chciała mieć dzieci i rodzinę. Jednak w wieku 11 lat dowiedziała się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną – Zespół Ehlersa-Danlosa, EDS. Choroba ta powoduje nadmierną elastyczność skóry i stawów. Powoduje to bolesne wypadanie kości ze stawów, a także problemy ze skórą. W zależności od stopnia choroby może ona nie wpływać bardzo na poziom życia lub całkowicie zmienić je.

O tym, jakie konsekwencje ma jej decyzja o założeniu rodziny, dowiesz się na kolejnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : dailymail.co.uk

Reply