Masz kłopoty z zasypianiem? Oto 10 pozycji jogi, które ułatwią ci zaśnięcie i zapewnią spokojny sen

Cierpisz na bezsenność i masz problemy z zasypianiem? Spokojnie, nie jesteś sam, ponieważ niemal co druga osoba ma z tym kłopoty. Pamiętajcie, problemów z zasypianiem nie wolno lekceważyć, gdyż brak regularnego i spokojnego snu negatywnie wpływa na nasze życie codzienne i zdrowie.

Istnieje kilka sposobów, które mogą ułatwić szybkie zaśnięcie: od kubka gorącego kakao, przez relaksacyjną muzykę aż do tabletek nasennych. Można też sięgnąć do technik z zakresu jogi, by uspokoić swoje ciało i umysł oraz przygotować je na odpoczynek. Poniżej prezentujemy 10 pozycji jogi do wykonania w łóżku, które was odprężą przed nocą.


joga-pas


1. Medytacja

To bardzo prosta pozycja: usiądź w siadzie skrzyżnym, wyprostuj plecy i skup się na oddechu. Oczyścić umysł, odsuń od siebie wszystkie myśli, by poczuć harmonię z ciałem i otoczeniem. Medytacja pozwala cieszyć się chwilą spokoju i wyciszy emocje, co ułatwi zaśnięcie.

embeddedIMG_bedtimeyoga_850px_1-600x600-622x622


2. Pozycja Paschimottanasana (rozciąganie do przodu w siadzie)

Usiądź z wyprostowanymi nogami (dociskaj je całe do materaca, palce stóp miej ku górze). Połóż dłonie obok tułowia i podczas wdechu unieś je, a na wydechu puść pochylając się jednocześnie do przodu (jeśli potrafisz, złap się za stopy).  Punktem obciążenia przy rozciągnięciu powinna być miednica i kręgosłup lędźwiowy, a nie barki i ręce. Pozostań w tej pozycji od 1 do 3 minut. Paschimottanasana nie tylko pomaga zasnąć, ale łagodzi też bóle miesiączkowe.

embeddedIMG_bedtimeyoga_850px_2-600x600-622x622


3.  Pozycja dziecka – Balasana

Uklęknij, złącz kolana i stopy, a następnie usiądź pośladkami na piętach. Na wydechu pochyl się do przodu, aby głowa spoczęła na podłożu. Ręce połóż do tyłu wzdłuż ciała z otwartymi ku górze dłońmi. Wyciągaj pośladki w stronę stóp, zaś plecy szyję miej rozluźnioną. Pamiętaj o głębokich i świadomych oddechach. To ćwiczenie wycisza, łagodzi stres i pomaga przy bólach pleców.

embeddedIMG_bedtimeyoga_850px_3-600x600-622x622


4. Parivrtta Sukhasana (siad skrzyżny ze skrętem tułowia)

Usiądź wyprostowany w siadzie skrzyżnym. Połóż prawą dłoń na lewym kolanie, zaś lewą rękę daj za siebie i delikatnie obrócić swoje ciało w lewo. Oddychaj głęboko i spokojnie, po chwili wróć na pozycje wyjściową i powtórz ćwiczenie w prawą stronę.  Dzięki tej pozycji rozciągniesz kręgosłup i górną część ciała.

embeddedIMG_bedtimeyoga_850px_4-600x600-622x622


5.  Supta Badha Konasana

Połóż się na plecach, złącz stopy a kolana odchyl na bok. Ręce połóż swobodnie wzdłuż ciała. Jeśli jesteście mało rozciągnięci i napięcie mięśni ud jest zbyt duże, możecie pod nie podłożyć poduszki. To jedna z najbardziej relaksacyjnych pozycji, która pozwala się odprężyć i skutecznie zmniejsza bóle menstruacyjne.

Kolejnych pięć pozycji ułatwiających zaśnięcie znajdziecie na drugiej stronie. 

embeddedIMG_bedtimeyoga_850px_5-600x600-622x622

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : likemag.com

Reply