14 lekcji życia od Dalai Lamy, które mają wielką wartość i mogą zmienić życie każdego z nas

3. Przyjaźń nie zależy od sławy, pieniędzy czy siły fizycznej. Jest oparta na przyjaźni i miłości.
4. Każdy z nas powinien nauczyć się pracować nie tylko dla dobra swojego czy swojej rodziny, ale dla całej ludzkości. Wspólna odpowiedzialność to koncepcja, która zapewni przetrwanie ludzkości.
5. Osobiste i światowe zmiany nie dzieją się szybko. Jednak jeśli nie będziemy próbować, nic się nie zmieni.
6. Rozwój technologi daje nam wygodniejsze życie, ale nie daje nam spokoju umysłu.

7. Jeśli chcesz, by twoje życie było szczęśliwe, bądź otwarty i współczujący. To podstawa dla prawdziwej przyjaźni. Zaufaj sobie.
8. Żadne zmiany nie zajdą przez decyzję rządu czy ONZ. Prawdziwe zmiany zajdą, jeśli ludzie, gdy ludzie zaczną korzystać ze zdrowego rozsądku i opierać swoje decyzje o wartości.
9. Przemoc jest przestarzałą metodą rozwiązywania sporów i konfliktów.
10. Jest naiwnością uważać, że los ludzkości zależny tylko od modlitw. Potrzebujemy także działania.
11. Kiedy człowiek zabija zwierzę, jest to smutne. Jednak kiedy człowiek zabija człowieka, jest to tragedią. Musimy podjąć wysiłek, by uczyć się myśleć o naszych braciach i siostrach, którzy nas wspierają.
12. Chciałbym by dorośli byli jak dzieci: otwarci i akceptujący innych, takimi, jakimi są.
13.  Współczucie zmniejsza strach, wzmacnia pewność siebie i ujawnia naszą wewnętrzną siłę. Kiedy zaczynamy ufać innym ludziom i otwierać się na nich, przestajemy czuć się samotni i zdajemy sobie sprawę z celu w naszym życiu.
14. Moja religia jest bardzo prosta. Moja religia to dobroć.

Tibetan Spritual leader the Dalai Lama greets supporters at Bomdila in Arunachal Pradesh state on November 13, 2009. The Dalai Lama said religious „duty” compelled him to make his visit to a Buddhist region near India’s disputed Himalayan border with Tibet that has infuriated China. AFP PHOTO/Diptendu DUTTA

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply