Lider „sekty brudasów” został deportowany. Stwierdzono, że jest niebezpieczny dla kraju

Czym różni się sekta od religii?

Cała masa ludzi jest święcie przekonana, że niczym. Zarówno sekty, jak i religie mają boga lub bogów, których wyznają, swoje obrzędy i duchowych przywódców. Religię jednak można porzucić w dowolnym momencie życia, przestać ją wyznawać i się nią kierować. Z sekty już nie tak łatwo jest odejść. Niekiedy ludzie wcale nie są do tego zdolni. Wchodzą w struktury kultu za głęboko i nie są w stanie wycofać się, wrócić do normalnego życia.

Wydawać by się mogło, że trzeba mieć jakieś niezwykłe predyspozycje, by zostać liderem sekty. Doświadczenie pokazuje jednak, że wystarczy jedno – niepodważalna pewność siebie. Pewność swego, fanatyczne wręcz przekonanie, że ma się rację i umiejętność jej bronienia, uczyni z każdego człowieka lidera. Wystarczy spojrzeć na dyktatorów, którzy przekonywali ludzi swoją elokwencją i autorytetem. Nikt nie mógł się im sprzeciwić. 

Jeśli dodamy do tego fakt, że sekty często pozwalają swym wyznawcom na wszystko to, czego zabrania się w racjonalnym społeczeństwie – przepis na sukces gotowy. 

Eligio Lee Bishop mieszkał w Stanach Zjednoczonych i chwytał się różnych zajęć. Był fryzjerem oraz tancerzem erotycznym w nocnych klubach. Od zawsze był jednak przekonany, że stać go na więcej. Był obdarzony dobrą prezencją i charyzmą, a do tego przekonany o swym boskim pochodzeniu. W 2016 r. Elio postanowił wyjechać z USA do Hondurasu, gdzie założył swoją sektę o nazwie Melanation. Nazywał się „Nature boy” („chłopcem z natury”), a później „mesjaszem” i w końcu „bogiem”. 

W sekcie panowały proste zasady: poligamia, nudyzm i zakaz kąpieli, z powodu którego Carbon Nation (lub Carbon Tribes) nazwano „śmierdzącą sektą”. Eligio nakazał członkom swego plemienia wypróżniać się pod drzewami i unikać mycia się. Jedli tylko dania wegańskie. Przejął też ich pieniądze oraz karty kredytowe, a oni sami wyrzekli się rodzin, by dołączyć do kultu. 

Czytaj dalej na kolejnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply