Mapa, która pomoże ci poznać przyczyny bólu brzucha! Zapoznaj się z nią i sprawdź, dlaczego odczuwasz dolegliwość w konkretnym miejscu!

Aż 90% populacji doznaje bólów brzucha nie znając ich przyczyny. To straszne, ale wiele osób nawet nie wie, jakie narządy znajdują się w jamie brzusznej, przez co nie mogą stwierdzić, co im tak naprawdę dolega. Bóle często promieniują, dlatego też trudno ustalić ich przyczynę. 

Zdarza się, że dolegliwości pojawiają się po posiłku i wówczas myślimy, że są spowodowane nietolerancją jakichś pokarmów lub, że jedzenie nam po prostu zaszkodziło. Jednak jeśli po kilku godzinach ból nadal jest odczuwany, trzeba to wykluczyć i dowiedzieć się, co go powoduje. Istnieje bowiem kilka problemów, które mogą okazać się poważne i jeśli nie są leczone, mogą nawet spowodować śmierć. Przykładem tego jest zapalenie otrzewnej.

mapa-bolu-brzucha


Brzuch można podzielić na części i opisać je na mapie, by łatwiej było wywnioskować, skąd ból pochodzi. Jeśli nie ustępuje, należy od razu udać się do specjalisty!

Brzuch można podzielić na 9 sfer:


Strefa 1.

W strefie oznaczonej numerem 1 obejmującej prawą stronę ciała tuż pod żebrami znajduje się pęcherzyk żółciowy. Ból w tej okolicy może oznaczać problemy z drogami żółciowymi, trzustką albo żołądkiem.

1


Strefa 2.

Jak widać, strefa ta obejmuje żołądek. Jeśli czuje się ból w tym obszarze, może to oznaczać niestrawność, refluks albo kamienie żółciowe.

Na kolejnych stronach znajdziesz pozostałe strefy! 

2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : familiasalud.com

Reply