Piękne, eleganckie i pewne siebie – takie były irańskie kobiety, zanim uwięziono je w burkach

Walka o równe prawa między mężczyznami i kobietami trwa w najlepsze. 

Mimo że coraz głośniej mówi się o zrównaniu tych praw, nadal niewiele kobiet piastuje wysokie stanowiska, a płace w tych samych zawodach są bardzo często różne dla kobiet i mężczyzn. Zachód ciągle nie może poradzić sobie ze stereotypem kobiety zależnej od mężczyzny. Jeszcze gorzej sytuacja kobiet rysuje się na radykalnym Bliskim Wschodzie, gdzie rola kobiet jest marginalna. 

Piękne, eleganckie i pewne siebie - takie były irańskie kobiety, zanim uwięziono je w burkach

Wiele złego dla płci pięknej zrobiła rewolucja islamska z 1979 r. kiedy to przekształcono Iran w państwo wyznaniowe. Mało kto wie, że przed tym, jak to się stało, krajem twardą ręką rządził Szach, który był przeciwnikiem islamizacji. Za jego sprawą mężczyźni mieli przymus noszenia zachodnich strojów, a kobiety zakaz ubierania hidżabów (tradycyjnych chust zasłaniających głowę i piersi).

Panie piastowały wysokie stanowiska. Pracowały w ministerstwach, bankach i innych urzędach państwowych oraz w szkolnictwie i służbie zdrowia. Nosiły wielobarwne stroje, sukienki w kwiaty i wysokie obcasy. Zdjęcia z tamtych czasów niczym się nie różnią od tych, które znamy z albumów naszych mam, czy babć.

Piękne, eleganckie i pewne siebie - takie były irańskie kobiety, zanim uwięziono je w burkach

Zobaczcie zresztą sami, jak wyglądały irańskie kobiety, zanim zabrano im kolory i uwięziono w burkach.  Te zdjęcia pokazują jak wiele może się zmienić i jak bardzo można sprowadzić kobietę do parteru tylko poprzez zakazanie jej bycia kobiecą. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Piękne, eleganckie i pewne siebie - takie były irańskie kobiety, zanim uwięziono je w burkach
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply