Piękne, eleganckie i pewne siebie – takie były irańskie kobiety, zanim uwięziono je w burkach

Walka o równe prawa między mężczyznami i kobietami trwa w najlepsze. 

Mimo że coraz głośniej mówi się o zrównaniu tych praw, nadal niewiele kobiet piastuje wysokie stanowiska, a płace w tych samych zawodach są bardzo często różne dla kobiet i mężczyzn. Zachód ciągle nie może poradzić sobie ze stereotypem kobiety zależnej od mężczyzny. Jeszcze gorzej sytuacja kobiet rysuje się na radykalnym Bliskim Wschodzie, gdzie rola kobiet jest marginalna. 

Wiele złego dla płci pięknej zrobiła rewolucja islamska z 1979 r. kiedy to przekształcono Iran w państwo wyznaniowe. Mało kto wie, że przed tym, jak to się stało, krajem twardą ręką rządził Szach, który był przeciwnikiem islamizacji. Za jego sprawą mężczyźni mieli przymus noszenia zachodnich strojów, a kobiety zakaz ubierania hidżabów (tradycyjnych chust zasłaniających głowę i piersi).

Panie piastowały wysokie stanowiska. Pracowały w ministerstwach, bankach i innych urzędach państwowych oraz w szkolnictwie i służbie zdrowia. Nosiły wielobarwne stroje, sukienki w kwiaty i wysokie obcasy. Zdjęcia z tamtych czasów niczym się nie różnią od tych, które znamy z albumów naszych mam, czy babć.

Zobaczcie zresztą sami, jak wyglądały irańskie kobiety, zanim zabrano im kolory i uwięziono w burkach.  Te zdjęcia pokazują jak wiele może się zmienić i jak bardzo można sprowadzić kobietę do parteru tylko poprzez zakazanie jej bycia kobiecą. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply