9 mimowolnych zachowań i reakcji naszego organizmu, które świadczą o tym, że ciało się przed czymś broni

Ciało wysyła wiele sygnałów informujących o kondycji organizmu, trzeba tylko umieć je właściwe odczytać.

Teoretycznie każdy zna własne ciało i rozumie jego potrzeby, ale w rzeczywistości ludzie nie wiele wiedzą o biologii własnego organizmu. Wielu odruchów czy zachowań po prostu nie dostrzegają, uznając je za nieistotne lub normalne. Warto jednak bliżej przyjrzeć się swojemu ciału i jego zachowaniom, zwłaszcza tym, które należą do tzw. odruchów bezwarunkowych, czyli występujących poza kontrolą człowieka.

bodys-reaction-11

Odruchem bezwarunkowym jest na przykład szybkie zabranie ręki, gdy zetnie się z czymś gorącym, co ją parzy. Organizm wyczuwa zagrożenie i w ułamku sekundy reaguje, odsuwając kończynę od źródła bólu. Ten odruch łatwo zinterpretować, ale co znaczą inne gesty, nad którymi nie mamy kontroli?

Ziewanie, kichanie, czkawka czy skurcze miokloniczne, to tylko niektóre z mimowolnych odruchów, które odczuwamy na co dzień. Są one dla nas tak naturalne i oczywiste, że nie zwracamy na nie uwagi, a tym bardziej nie zastawiamy się nad ich znaczeniem, choć powinniśmy, bo są to odruchy stanowiące o reakcji obronnej organizmu.

Odwiedźcie kolejne strony artykułu i poznajcie najważniejsze obronne reakcje swojego ciała. 

bodys-reaction-12

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it

Reply