Ukąszenia owadów bywają bolesne i niebezpieczne. Oto krótki przewodnik, który pozwoli Wam zidentyfikować sprawcę ugryzienia i podpowie, co robić dalej

1. Komar

To najbardziej popularne ukąszenie. Objawia się czerwonym bąblem i swędzeniem, ale oprócz sprawiania dyskomfortu jest niegroźne. Jednak jeśli wystąpiłyby bóle stawów, gorączka, bóle głowy czy powiększyły się węzły chłonne, to trzeba udać się lekarza, gdyż komar mógł być nosicielem jakieś choroby.

2. Pchła

Te małe stworzonka zazwyczaj żyjące na zwierzętach, chętnie też kąsają ludzi. Objawy ugryzienia pojawiają się po kilku godzinach i zalicza się do nich: swędzenie, wysypkę i obrzęk skóry. Największym zagrożeniem ze strony pcheł jest zarażenie tasiemcem psim lub tyfusem. Niektóre osoby mogą być także uczulone na ślinę pcheł, co może wywołać u nich nawet ropne zapalenie skóry.


3. Pszczoła

Niestety owady te kąsają boleśnie. Po wbiciu żądła, pojawia się miejscowe zaczerwienienie, które mocno swędzi (jeśli żądło  zostało w skórze, należy jak najszybciej usunąć je pęsetą). Zazwyczaj ból i obrzęk ugryzionego miejsca mijają same, ale można można też użyć maści steroidowej.  U niektórych osób pojawia się reakcja alergiczna wymagająca natychmiastowej interwencji lekarza. Do szpitala powinny zgłosić się też osoby, które w dobę po ukąszeniu mają wymioty, trudności w oddychaniu lub niskie ciśnienie krwi.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it

Reply