Zdjęcie tego Husky rozbawiło internautów. Mało kto wie jednak, że pod śmiesznym obrazkiem kryje się poważne przesłanie

Połowa czerwca za nami, kurtki i kożuchy spoczęły więc dawno na dnie szafy.

Zrzucając ciepłe ubrania i wyciągając na wierzch te lżejsze, nie zapominamy o naszych czworonogach. W trakcie upałów psy cierpią równie mocno, co ludzie, przejęci ich dyskomfortem staramy się jakoś ulżyć czworonogom. By nieco je ochłodzić, część z nas postanawia ogolić gęste futra, którymi obleczona jest ich skóra.

Zdjęcie takiego, pozbawionego sierści psa rasy Husky obiegło niedawno internet ku uciesze wielu, który tylko rzucili na nie okiem. Mało kto wie jednak, że goląc zwierzę w ten sposób jego właściciele mogli poważnie zagrozić jego zdrowiu, powodując oparzenia słoneczne, a nawet otwarte, trudno gojące się rany. Oto dlaczego.

Psy takie jak Husky pod żadnym pozorem nie powinny być golone. Czworonogom tej rasy może to tylko zaszkodzić. Husky (podobnie Alaskan malamute czy Owczarek szetlandzki) wyposażone są w dwie warstwy sierści. Mają miękki tzw. podszerstek i długą sierść tzw. okrywową. Dzięki takiej podwójnej ochronie psy te są bardziej odporne na tak trudne warunki klimatyczne, jak silne wiatry, czy mrozy niż ich krótkowłosi kuzyni.

Ich skóra pod grubą warstwą sierści jest jednak niebywale delikatna, wrażliwa na zranienia i działanie czynników klimatycznych.

Odsłaniając ją zgalając wierzchnią warstwę okrycia narażamy więc zwierzęta na podrażnienia i wystawiamy na szkodliwe działanie słońca. Psów o podwójnej warstwie sierści jest więcej.

Przejdź na następną stronę i dowiedz się, jakiej rasy psiaka nie powinieneś pod żadnym pozorem golić.

niemal całkowicie ogolonego Husky pojawiło się na Twitterze w ubiegłym tygodniu. Szeroko komentowany obrazek tak ostrzyżonego psa u jednych wywołał salwy śmiechu, podczas gdy inni przyjęli go z oburzeniem. Tym drugim nie ma się co dziwić. Na fotografii nie ma nic śmiesznego. Jest tylko zwierzę, którego właściciel być może chciał dobrze, jak jednak wiadomo, dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło.  W opinii weterynarz Karen Becker, nie ma żadnych przesłanek, by z powodu gorąca pozbawiać psy naturalnej warstwy ochronnej.

Szczególnie narażone są wystrzyżone psy z podwójną sierścią.

Moim zdaniem rasy psów z podwójną warstwą sierści nigdy nie powinny być golone, chyba że jest to konieczne ze względów zdrowotnych zwierzęcia. Sierść jest naturalnym izolatorem, który pomaga utrzymać psu optymalną temperaturę ciała – wyjaśnia lekarz.

Takich ras jest kilkadziesiąt. Do najpopularniejszych należą:

Akita
Alaskan Malamute
Siberian Husky
Owczarek niemiecki
Shiba Inu
Collie (krótkowłosy)
Golden Retriever

Zdaniem weterynarz psów o pojedynczej warstwie sierści również nie warto golić. Jednak ci, którzy się na to zdecydują, powinni pamiętać, by pozostawić zwierzętom warstwę przynajmniej kilkumilimetrowego włosia, by zapewnić czworonogom ochronę przed poparzeniami.

 

 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : thedodo.com, viralnova.com

Reply