4 sposoby wsparcia organizmu w walce z upałem. Sprawdźcie, jak skutecznie się ochłodzić

Lato to bardzo przyjemna pora roku, ale potrafi też być niezwykle męcząca.

Gorące i słoneczne lato to chyba marzenie każdego urlopowicza, ale z takimi życzeniami trzeba uważać, ponieważ zbyt ładna pogoda może stać się bardzo kłopotliwa i całkowicie odebrać nam energię do życia. Kiedy wakacyjną porą nadchodzi fala upałów, wszyscy narzekają na zmęczenie, pragnienie i nadmierną potliwość.

 

Gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza, ochłody szukamy już wszędzie. Każdy sposób wydaje się dobry, by choć na chwilę się orzeźwić. Najlepszym rozwiązaniem jest przebywanie w klimatyzowanym pomieszczaniu, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Co więc robić w takich sytuacjach?

Problem wpływu temperatury na ciało człowieka jest intensywnie badany od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Duński naukowiec Povle Ole Fanger opracował nawet tzw. równanie dyskomfortu, określające samopoczucie podczas gorąca z uwzględnieniem zmiennych czynników, takich jak. np. wilgotność powietrza, noszone ubranie czy poziom aktywności. Na podstawie prowadzonych badań uznał, że walczyć z upałami najlepiej na 4 sposoby.

 

4 skuteczne sposoby na walkę z upałem

1. Noś luźne i bawełniane ubrania

Skórze trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, by mogła właściwie przeprowadzać proces termoregulacji organizmu. Nosząc luźne ubrania pozwolisz tkance lepiej oddychać, przez co ilość wydzielanego potu zmniejszy się.

Istotny jest również rodzaj tkaniny, jaki na siebie zakładamy, ponieważ  niektóre materiały bardzo słabo przepuszczają powietrze i mogą zmienić się w nasz prywatny termos, w którym utkniemy i będziemy się niemiłosiernie pocić. By wspomóc nasze ciało w walce  upałem, najlepiej ubierać się w rzeczy uszyte z bawełny lub lnu (jasne kolory będą najodpowiedniejsze). Jak ognia należy unikać tkanin syntetycznych.

 

2. Chłodź strategiczne punkty

Organizm człowieka jest wielkim termostatem, ale czasem bark mu sił na walkę z upałem. Warto mu wtedy pomóc i chłodzić strategiczne punkty ciała, między innymi te, gdzie można wyczuć puls (nadgarstki, skronie, szyja). W tych miejscach naczynia znajdują się blisko skóry i po ich ochłodzeniu wodą czy lodem, mózg szybko dostaje sygnał i może skuteczniej obniżać temperaturę.

 

3. Ogranicz wysiłek fizyczny

Ćwiczenia fizyczne naturalnie podnoszą temperaturę ciała, dlatego podczas upałów lepiej z nich zrezygnować. Dodatkowo podczas ćwiczeń zwiększa się potliwość, ale jeśli przebywamy w bardzo ciepłym środowisku, to szybko może dojść do odwodnienia.

4. Zadbaj o nawodnienie

Pocenie to najlepszy sposób na ochłodzenie organizmu, ale w ten sposób można nawet tracić kilka litrów płynów na dobę! Dlatego podczas upału trzeba regularnie pić i nie doprowadzać do uczucia pragnienia, które jest pierwszą oznaką odwodnienia organizmu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net

Reply