Zmarł Stephen Hawking – jeden z największych umysłów naszych czasów

Stephana Hawkinga znało i podziwiało wielu ludzi, nawet ci, którzy nie mieli bladego pojęcia, czym się zajmuje.

Naukowiec, który zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne. Jego postępująca choroba wyniszczała ciało, ale jego umysł był zawsze bardzo bystry i potężny. Chociaż zajmował się bardzo trudnymi tematami z dziedziny fizyki i matematyki to popularyzował naukę dzięki książkom popularnonaukowym, których był autorem.

Zmarł Stephen Hawking - jeden z największych umysłów naszych czasów

Mimo ciężkiej choroby, która zabrała mu możliwość poruszania i mówienia nie tracił humoru i dystansu do swojej choroby. Kiedy miał 21 lat lekarze dali mu maksymalnie 2-3 lata życia, na szczęście dla świata nauki bardzo się pomylili i naukowiec przeżył jeszcze prawie pół wieku i wywar wielki wpływ na świat nauki. Hawking nie tylko popularyzował naukę, ale chętnie brał udział w życiu publicznym, wystąpił nawet w serialu komediowym „The Big Bang Theory”.

Zmarł Stephen Hawking - jeden z największych umysłów naszych czasów

Zmarł Stephen Hawking

Bardzo lubił zakładać się z innymi naukowcami, miał bardzo ironiczne poczucie humoru. Kiedy był pytany o to, jaki ma poziom IQ twierdził, że interesują się tym tylko zakompleksieni ludzie. Hawking miał z pierwszą żoną troje dzieci. Po 30 latach wzięli rozwód, ale pozostawali w przyjaźni. Chociaż Hawking miał wielkie poczucie humoru, nie był optymistą i uważał, że ludzkość idzie w stronę zagłady i nie ma żadnych szans na podbój kosmosu. Uważał, że życie w kosmosie istnieje, ale kiedy nawiąże z nami kontakt, skończy się to jak wizyta Kolumba w Ameryce dla jej rdzennych mieszkańców. Nie wykluczał też możliwości podróży w czasie.

Na kolejnej stronie przeczytasz celne cytaty naukowca, a z nagrań dowiesz się o jego najważniejszych pracach i życiu prywatnym.

Zmarł Stephen Hawking - jeden z największych umysłów naszych czasów

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply