Wielkanocne tradycje, czyli świąteczna różnorodność w wydaniu Polaków. Poznajcie najciekawsze zwyczaje Górali, Kaszubów, Ślązaków i nie tylko 

Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego wiąże się z wieloma tradycjami.

Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto i najważniejsze wydarzenie w ciągu całego roku liturgicznego. Poprzedza je 40-dniowy post, mający być czasem refleksji, a kończy Triduum paschalne. Chrześcijanie przywiązują ogromną wagę do znaczenia świąt Wielkiejnocy, dlatego od wieków starają się podkreślać ich wyjątkowość.

 

Tradycje dogrywają bardzo ważną rolę w budowani tożsamości, zarówno pojedynczego człowieka, jak i całych narodów. Dlatego warto o nie dbać, by pomimo upływu czasu wciąż łączyły pokolenia i pomagały zacieśniać więzi.

Święta wielkanocne w Polsce mają bardzo bogatą tradycję, która różni się w zależności od regionu kraju. Niektóre z wielowiekowych zwyczajów wciąż się ochoczo kultywuje, lecz inne powoli zanikają lub są podtrzymywane tylko przez niewielkie lokalne społeczności. Sprawdźcie, jakie są wielkanocne zwyczaje w różnych regionach Polski i które z nich sami realizujecie.

Wielkanocne tradycje z całej Polski

 

Kaszubska Wielkanoc

Kaszuby to specyficzny rejon Polski, z wieloma unikalnymi tradycjami. Między innymi na Niedzielę stroi się dom i obejście wierzbowymi gałązkami, które zostały poświęcone tydzień wcześniej razem z palmami. Ma to ochronić domostwo przed biedą. Bazie z palm zostawia się też do wrzucenia w fundament nowego domu czy do spalenia – popiół z nich ma mieć leczniczą moc. Kaszubi mają też niespotykaną tradycję ogrodniczą w Wielki Piątek: zajmują się wtedy sadzonkami, ponieważ wierzą, że posadzone w tym dniu rośliny, będą zdrowe i dadzą obfity plon lub bujnie zakwitną.

Kaszubskie tradycje wielkanocne wyróżnia brak święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, aczkolwiek coraz więcej młodych Kaszubów podąża za ogólnym trendem i przygotowuje święconkę. Z kolei w poniedziałek wielkanocny, śmigus-dyngus ogranicza się tylko do śmigusa: tradycyjnie chłopcy nie polewają dziewcząt wodą, ale tylko je smagają gałązkami po łydkach.

Więcej o wielkanocnych tradycjach przeczytacie na kolejnych stronach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : pl.wikipedia.org, tuudi.net, gazetakrakowska.pl, onet.pl, polki.pl

Reply