Producenci żywności dodają do swoich produktów składnik, który silnie uzależnia. Jesteś pewien, że wiesz, co jesz?


Dlaczego właściwie cukier uzależnia?

Wchłaniając się do krwiobiegu, cukier podnosi poziom dopaminy w organizmie, co sprawia, że zaczynamy postrzegać jedzenie jako nagrodę za wykonanie jakiejś czynności lub idealny środek do poprawy nastroju. Na pewno wiele razy zdarzało się wam sięgnąć po coś słodkiego w czasie nauki czy w stresujących sytuacjach. To bardzo niewłaściwy stosunek do jedzenia, niestety, często ukształtowany w nas już w dzieciństwie. Jeżeli maluch nie jest głodny, ale dajemy mu coś słodkiego, np. w nagrodę czy żeby przez chwilę był z nim „spokój”, wyrabiamy w nim nawyk sięgania po słodycze w sytuacji, gdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, czegoś mu brakuje lub po prostu szuka sposobu na „zabicie czasu”.

sugar5


Wzmocniony przez zabiegi producentów smak i zapach produktów ma właściwości jeszcze bardziej nagradzające, co sprawia, że uzależniają one jeszcze mocniej, sprawiając, że kupienie czegoś słodkiego staje się dla nas w pewnym momencie priorytetem…

Warto jednak podkreślić, że uzależniające działanie ma przede wszystkim cukier wytworzony przez człowieka, i ten cukier najbardziej nam szkodzi. Występujące naturalnie np. w owocach cukry nie uzależniają i ich spożycie jest o wiele bezpieczniejsze, chociaż również nie można z nimi przesadzać, bo nadmiar w żadnej kwestii nie jest wskazany. Inna sprawa, że pyszna suszona żurawina też często jest dodatkowo dosładzana, dlatego zanim sięgniemy w sklepie po suszone owoce, również przeczytajmy, co znajduje się w opakowaniu, bo możemy się mocno zdziwić.

Jak sprawdzić, czy jesteś uzależniony od cukru? Szybki test znajdziesz na kolejnej stronie.

sugar1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wereblog.com, newsweek.pl, akademiawitalnosci.pl, szczesliwibezcukru.pl, naukawpolsce.pl

Reply